Tiskové zprávy z roku 2009

Studenti Caritas-VOŠs Olomouc po páté přivezli svědectví lidských osudů z celého světa

Tisková zpráva ze dne 29.5.2009.

Ve čtvrtek 4. června se na nádvoří Caritas-Vyšší odborné školy sociální Olomouc uskuteční pátý ročník tradičního slavnostního aktu vkládání kamenů do Sochy příběhů.

Studenti druhého ročníku oboru Sociální a humanitární práce vložením kamene do dřevěné sochy z díly známého sochaře Lubomíra Dostála ukončí semestr, který strávili v zahraničí na odborné praxi.

Aktu se kromě studentů zúčastní také zástupci olomouckého arcibiskupství, náměstek primátorka RNDr. Ladislav Šnevajs, ředitelArcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt, představitelé Univerzity Palackého a další hosté.

„Tento ojedinělý projekt studentů představuje místo setkávání osudů lidí z různých koutů světa. V otvorech dřevěných sloupů sochy jsou umístěny kameny symbolizující osudy lidí, se kterými se studenti setkali během svých odborných praxí,“ vysvětluje hlavní podstatu projektu jeho kmotr Jaromír Štětina.

Studenti letos praktikovali v Arménii, Gruzii, Indii, Bělorusku, Makedonii, Mongolsku, Srbsku, USA, Dánsku, Španělsku, Nizozemí, Rumunsku, Turecku, Velké Británii a na Ukrajině a Maltě. Pracovali především s uprchlíky, migranty a příslušníky národnostních menšin.

Na slavnostní akt budou navazovat prezentace zahraničních praxí, které připravili studenti. Studenti během 15 minut představí slovem i obrazem organizaci, ve které působili a služby, které poskytuje, pracovní náplň své praxe a doporučení studentům, kteří se na praxi chystají v dalším roce.

Těsně před ukončením praxí na Ukrajině studenty navštívili pracovníci školy. Květa Princová, vedoucí a zakladatelka oboru Sociální a humanitární práce, Lenka Chrenščová, koordinátorka mezinárodní spolupráce a Martin Zamazal, humanitární pracovník Arcidiecézní charity Olomouc připravili desetidenní cestu pro kolegyni z USA, paní Gretu M. Donough. Ta reprezentuje profesní vysokou školu z amerického města Owensboro. Spolupráce mezi oběma školy vznikla loni během návštěvy pracovníku Caritas-VOŠs Olomouc v Kentucky, USA, která proběhla pod záštitou programu Sister cities. Studenti americké školy pojedou příští rok na praxe spolu se studenty Caritas-VOŠs Olomouc.

Caritas - Vyšší odborná škola sociální Olomouc má ve svém poslání formaci kvalifikovaných pracovníků, kteří budou schopni odpovědně působit v sociálních službách a v dalších oblastech života společnosti v České republice i v zahraničí. Odborné praxe po celém světě pak k naplnění tohoto poslání nemalou měrou přispívají.

Zprávu zpracovala: Mgr. Dita Palaščáková, oddělení komunikace Caritas-VOŠs Olomouc