Proč si na Johna z Pákistánu vzpomeneme vždy, když se nám v neděli nebude chtít vstávat do kostela

„Nemůžeme se vrátit do Pákistánu, protože nás tam zabijí,“ dopověděl svůj příběh John. Sedíme s ním, jeho matkou a bratrem v malé místnosti u katolického kostela v centru Baku.

John se svou rodinou se na nás obrátili prostřednictvím členů ázerbájdžánské katolické církve. Rodina se zde octila náhodou poté, co musela narychlo opustit Pákistán. A z jakého důvodu? Jsou křesťané a svoji víru v Ježíše Krista se rozhodli v Pákistánu neskrývat.

Vše začalo tím, že John na vysoké škole musel každodenně snášet ze strany muslimských spolužáku šikanu a výhružky. Došlo to tak daleko, že se rodina rozhodla na chvíli ukrýt v Malajsii. Ukázalo se ale, že to pro není to nejlepší řešení, a proto se po čase rozhodli vrátit se zpět do Pákistánu.

Po návratu byl ale John opět napaden, tentokrát dvěma neznámými ozbrojenými muži na ulici. Důrazně mu doporučili, aby se vzdal své víry a stal se muslimem, jinak bude jeho rodina ve vážném nebezpečí. Násilné incidenty pokračovaly, až byla na rodinu uvalena fatwa, v níž stálo, že kdokoli může zabít jakéhokoli jejího člena a nebude za to postihnut. Rodině se naštěstí podařilo po několika dnech získat víza do Ázerbájdžánu a uprchnout.

Ani tím pro ně ale boj o holý život neskončil. Jejich víza vypršela a tak dnes žijí v Ázerbájdžánu nelegálně. Na živobytí si přivydělávají prací načerno, nemohou navštívit lékaře a metrem nejezdí, protože se obávají policejních kontrol. Každý den žijí ve strachu, že na dveře bytu zaklepe imigrační policie. To by znamenalo přímou deportaci do Pákistánu, tedy cestu na smrt.

Johne, „Bůh tě nepřivedl až sem, aby tě opustil“ (Filipským 1.6). Vždy, když se nám nebude chtít v neděli ráno vstávat do kostela, vzpomeňme si na Johna, který by obětoval svůj život, aby mohl být s Bohem.

Martina Nejedlíková a Petra Doležalová
duben 2018