Mariam, má blízká kamarádka z daleké Guineje

Procházíme se společně po lese v guinejském městě Kindia a povídáme si. O životě v Evropě a Africe, o rozdílech mezi kulturami. Mariam je muslimka, já křesťanka. A skvěle si rozumíme.

S krásnou čtyřiadvacetiletou Mariam Dandjo Traore se vypráví výborně. Je upřímná, má stejný smysl pro humor jako já, je veselá a bezprostřední. A přitom nás svedla dohromady náhoda – když jsem na praxi bydlela u její tety, kterou přijela navštívit. Prožila tady své mládí, protože rodiče neměli peníze, aby se o ni mohli dobře postarat.

Mariam vstávala každé ráno velmi časně, protože to do školy měla pět kilometrů. Po návratu musela na otevřeném ohni přichystat jídlo, převážně rýži. Pak ji čekalo obstarání dalších prací – vyprat na valše prádlo, napumpovat a nanosit vodu a postarat se o domácnost. V domě, kde bydlela, byly tři pokoje, ve kterých nyní žije devět lidí. Elektrický proud občas jde, občas nejde. Kuchyně a koupelna se nachází mimo dům. Aby se Mariam mohla umýt, musela si natočit vodu do kýble, vzít malý hrneček a pomalu se polévat.

Zdálo by se, že takové podmínky ubíjí naději na perspektivu lepšího života. Ale Mariam je velmi pilná a ctižádostivá dívka. Vystudovala postupně základní, střední a pak i vysokou školu v oboru sociologie. Nyní studuje v hlavním městě západoafrické Guiney Conakry jazykovou školu, protože si chce zdokonalit angličtinu. Vrátila se k rodičům a bydlí s nimi a svými sestrami. Ani tady to nemá o moc lehčí, protože podmínky k životu a povinnost jsou stejné v Kindii. Všechny těžkosti a problémy ji už ale přes rok pomáhá zvládat přítel Kali, velmi pohledný, milý a mladý muž.

Mariam by v budoucnu chtěla mít milujícího manžela a čtyři děti, poznat Evropu a také navštívit naší rodinu. Moc bych jí to přála. Děkuji Bohu, že mi dal možnost potkat tak úžasného a inspirativního člověka, jako je Mariam. A věřím, že naše přátelství bude trvat dále, protože mu nemůže stát v cestě ani vzdálenost tolika kilometrů, ani rozdílnost našich kultur, ani to, že vyznáváme jiná náboženství.

Terezie Dvořáková
květen 2017