„Nepravda“, která zachránila budoucnost Čoty a Sheny z Indie

Bída často připraví lidem osud, který si pro sebe nepředstavovali ani v tom nejhorším snu. Když se narodíte tak jako Čoty a Shena na severu Indie v malé vesnici, kde značná část obyvatelstva žije v extrémní chudobě, může vás osud zahnat na místa, připomínající noční můry. Obě dívky se ve své vesnici provdaly, ale na severu Indie, kde není skoro žádná práce, třely s rodinou a dětmi bídu. Jednoho dne do vesnice přijel muž, který lidem vyprávěl, jak může ženám zajistit práci ve městě Pune. Jako hospodyně se budou u bohatých rodin starat o domácnost, vařit a uklízet. Žádná z žen nechtěla opustit svého manžela a děti, ale jíst se musí. Čoty a Shena tedy odjely společně s neznámým mužem do Pune s vidinou vydělaných peněz pro své rodiny.

V okamžiku, kdy přijely do města, se jejich život proměnil v peklo. Z důvěryhodného muže se vyklubal kuplíř, který je prodal jako prostitutky do jednoho z nevěstinců ve čtvrti Budhwar Peth, nechvalně známé jako místo veřejných domů a obchodování s ženami. Majitel nevěstince zabavil Čoty a Sheně doklady i oblečení a nutil je k prostituci. Neměly na vybranou... Po měsících utrpení provedla ve čtvrti policie velký zátah. Majitel nevěstince přinutil všechny sexuální pracovnice, aby se schovaly. Čoty a Sneha, které se ukryly v místním kostele, se rozhodly této šance využít a utéct. Když ale dorazily na vlakové nádraží, uvědomily si s hrůzou, že až se jejich rodiny a okolí dovědí, co zde musely dělat, zavrhnou je a nepřijmou zpět.

Mezi ženami, které byly v Pune nuceny k prostituci, kolovalo telefonní číslo na místního studenta filosofie, který prý pomáhá ženám ze sexuálního otroctví uprchnout. Šoty a Shena vsadily vše na jednu kartu a hned na nádraží poprosily neznámou ženu, zda by si od ní nemohly zavolat. Jaké bylo jejich překvapení, když se na druhém konci drátu skutečně ozval hlas studenta. Za okamžik už je na nádraží vyzvedl, a když zjistil, že jsou na útěku, ihned je dovedl k místní řádové sestře z neziskové organizace H.O.P.E., která pomáhala ženám v nouzi. Sestra si dobře uvědomovala, že se nikdo nesmí dozvědět, čím se živily. Proto zavolala jako sociální pracovník jejich rodinám a vysvětlila jim, že za ní obě ženy přišly, jelikož nebyly s prací hospodyněk spokojeny a že se proto vracejí domů.

Ano, bída někdy umí skutečně připravit lidem strašné osudy. Ale i ve zlých chvílích se může objevit třeba i naprosto neznámý člověk, který nám podá pomocnou ruku. Sestra zachránila malou „nepravdou“ oběma životem těžce zkoušeným mladým ženám budoucnost. Zachránila je od opovržení, které je mělo nezaslouženě potrestat za snahu osvobodit vlastní děti od chudoby, do které se narodily.

Jana Berková
duben 2014