Ashebir Godero – statečný chlapec z Etiopie

Neútulný pokoj pětkrát sedm metrů pro několik lidí, železné patrové postele, venku společná metrová místnost na umývání a díra do země místo záchodu. Agresivní spolubydlící a nedostatek peněz na zaplacení nájmu i za tak nuzné obydlí. Tak vypadá místo, v němž sní devatenáctiletý Ashebir z Etiopie svůj sen o lepší budoucnosti.

Ashebir je zvyklý celý život živořit ze dne na den. Vyrůstal s bratrem v nuzných podmínkách, otec pracoval jako hlídač školního pozemku a maminka prodávala tradiční etiopské placky injeru. Když mu bylo šest let, oba rodiče zemřeli na AIDS. Ashebirovi začal strastiplný boj o přežití. Chvíli se protloukal jako prodavač různého zboží po ulicích, pak se ho zželelo jedné zahalené muslimské ženě, která si ho vzala domů. Po dvou letech musel odejít, protože nebyl schopen dále snášet agresivitu jejího manžela. Čtyři roky pak ve městě Hawassa prodával lístky do loterie a u toho začal chodit do školy.

Ashebir už nikoho nemá, vzdálenější příbuzné nezná a mladší bratr se mu kamsi ztratil. Nebýt sociální organizace Shiny Day, která mu přes týden zajistí ubytování a jídlo, skončil by zase na ulici. O víkendech přespává v maličkém společném pokoji s dalšími mladými muži, s nimiž je těžké vyjít. Ačkoli začal chodit do školy se čtyřletým zpožděním, studium na Secondary school v Hawasse ho ohromně baví. Je šťastný, když dostane dobrou známku, protože ví, že vzdělání je velmi důležité. Denně se proto poctivě učí pět hodin, o víkendu ale nemá kde, ve stísněném pokoji mezi ostatními chlapci to nejde.

Ashebir přes těžkou minulost a nepříliš radostné vyhlídky stále neztrácí optimismus a pokoru. Proč by si taky měl stěžovat na život, když věří v Boží vůli? Jednou za čas se celý rozzáří, to když se stane hvězdou oslavy nebo divadelního představení, pořádaného organizací Shiny Day. Je totiž velmi talentovaný herec a tanečník a sní o tom, že by jednou mohl vystupovat i ve skutečném divadle. A také o tom, že by mohl být kuchařem v nějakém velkém hotelu nebo třeba inženýrem, který vydělává hodně peněz a jeho děti už nemusí na ulici nebo v malém společném pokoji na okraji města o lepším životě jen snít.

Veronika Kulišanová
květen 2014