(Ne)obyčejný Kumar z Nepálu

Představte si, že ležíte na vyhřáté pláži na Srí lance a vedle vás si teplého počasí užívá skupinka čtyř Asiatů, na nichž není poznat, ze které země pocházejí. Z počátku se vám mohou zdát jako obyčejní veselí mladí kluci. Nic nenasvědčuje tomu, že jeden z nich je bývalý člen proslulé nepálské vojenské jednotky Gurkha. Jen proto, že byl ve špatnou dobu na špatném místě, svou vysněnou práci ztratil a tím se mu v jednom okamžiku zhroutil celý svět.

Mladík, původem z Nepálu, se jmenuje Kumar Thapa a je mu šestadvacet let. Kumar byl od mala velmi nadaný na sport a bojová umění a proto nikoho ve svém okolí nepřekvapil, když se v osmnácti letech rozhodl připojit k prestižní nepálské armádě Gurkha. Stát se Gurkhou, příslušníkem slavné a neohrožené armády, je sen každého mladého kluka z Nepálu. Kumar začal díky svému talentu mezi vrstevníky velmi rychle vynikat. Po základním výcviku byl vybrán do Singapurské armády, kde podle svých slov prožil nejkrásnější léta kariéry, i zde podával ty nejlepší výkony. Celých pět let svou práci miloval a žil jen pro ni. Pak ale přišla osudná noc, která změnila celý jeho život.

Tuhle část příběhu Kumar vypráví velmi smutným hlasem, z něhož je cítit, že je to pro něj i po dvou letech velmi bolestivé. Té noci s kamarády oslavovali narozeniny kolegy z armády. Původně měl Kumar v plánu zůstat doma, protože měl za sebou náročný den, ale kamarádi byli vytrvalí a nakonec ho přemluvili, aby šel s nimi. Oslava se konala v singapurském klubu, kde se všichni skvěle bavili. Pár minut před odchodem se jeden z jeho kamarádů dostal do potyčky s bývalým policistou. Bitka skončila tragicky, bývalý policista zůstal v kómatu. O incidentu se dozvěděli nadřízení Kumara a jeho kamarádů. I když se rvačky zúčastnil jen jeden z nich, byli všichni do jednoho z armády propuštěni.

Následující měsíce byly pro Kumara nejhorším obdobím života. Necítil jen hanbu a zlost, ale také smutek, že zklamal svou rodinu a hlavně sebe. Celý rok se snažil postavit zpět na vlastní nohy, až nakonec našel práci jako strážný, který má za úkol na Srí Lance chránit nákladní lodě před piráty. Práce je to ale jen dočasná.

Kumar před časem prožil těžké chvíle strachu o své blízké. Když 25. Dubna 2015 Nepál postihlo ničivé zemětřesení, dlouho se nemohl spojit se svou rodinou a hlavně bratrem, který tou dobou byl na návštěvě v Kathmandu, ležícím v epicentru katastrofy. Kumar s kamarády na Srí Lance na vlastní pěst uspořádal sbírku pro postižené, které věnoval téměř všechen svůj volný čas. Během několika dní se mu podařilo vybrat nemalou částku, kterou poslal do svého rodného města, zničeného zemětřesením.

Kumar nikdy nepřestal snít o kariéře vojáka. Momentálně usiluje o přijetí do francouzské armády, kvůli které se na vlastní pěst začal učit francouzštinu. Kumar pro mě navždy zůstane symbolem cílevědomosti, odvahy, laskavosti a optimismu. Protože člověk, který během svého dosud krátkého života zažije tak velké množství zátěžových situací a pořád mu zbývají síly na vlastní sny i pomoc druhým, není tak obyčejný, jak se na první pohled může zdát.

Dominika Růčková
květen 2015