Tříletá Samira, která je závislá na čichání lepidla

„Dovolte, abych se Vám představila. Jmenuji se Samira, mám tři roky a jsem závislá na čichání lepidla.“

Pětičlenná rodina Samiry žije na ulici Skopje, hlavního města Makedonie. Matka i otec jsou nezaměstnaní a živí se žebráním, otec občas myje okna. Samira je nejmladší ze tří sourozenců. Její dva bratři prodávají kapesníky a bonbony po barech a klubech, většinou ve večerních hodinách. Vše pod výhružkou, že bez požadovaných peněz se nesmí vrátit domů. Matka sedí každý den od rána se Samirou poblíž nejnavštěvovanějšího tržiště ve Skopji a žebrají. Skopje je jedno z nejznečištěnějších měst Evropy. Místo, kde Samira s matkou tráví většinu času, je hned vedle hlavní ulice.

Když byla Samira menší, brávala ji matka s sebou a aby holčička neplakala ve velkém horku, zvýrazněném všudypřítomným znečištěním ovzduší, omamovala jí prášky na spaní nebo lepidlem. Tak Samira celý den prospala a matka mohla „vydělávat“. Vše se dělo na popud despotického otce, závislého na alkoholu, který vydělané peníze utrácel většinou za vodku. Jeho žena z počátku neměla dost odvahy se z jeho vlivu vymanit, ale díky organizaci, která pracuje i s touto problematikou, dostala příležitost začít své nesnáze řešit. Bohužel se to nepovedlo, strach z manžela je větší, než pud sebezáchovy.

Ve Skopji se nachází mnoho dětí, které jsou oběti svých rodičů. I jim se zde snaží pomoci několik málo organizací. Mezi nimi také organizace HOPS, která se jako jediná v celé Makedonii věnuje pomoci lidem se závislostmi. Příští rok jí ale hrozí, že bude svou práci muset z důvodů nedostatečné finanční podpory ukončit. A malá Samira, stejně jako další děti s jejím smutným osudem, budou mít zase o šanci méně.

Lucie Vymětalová
květen 2015