Nové začátky Lenky ze Zábřehu

Lidské osudy jsou nevyzpytatelné. Občas stačí několik nepovedených kroků, k nimž se přidá smůla a nešťastná náhoda, a život se může začít odvíjet špatným směrem. Je proto dobře, že existují zařízení, která mohou lidem, co právě nezažívají nejšťastnější chvíle, pomoci se sebrat a začít znovu. Tak jako paní Lence.

Pád dolů začal pro bezmála čtyřicetiletou Lenku, matku dvou dětí, před šesti lety. Jako samoživitelka měla hluboko do kapsy stále, ale když musela po jedenácti letech práce odejít z podniku AVX Lanškroun, nemohla už utáhnout ani nájemné. Podala si proto žádost o umístění do Domova pro matky s dětmi v Záběhu, kde jí ihned vyšli vstříc. Lenka sice pomoc zdejší sociální pracovnice nepotřebuje, jelikož je samostatná a vše si zařizuje sama, ale bez Domova by neměla střechu nad hlavou. A to by mohl být velký problém. „Mohla bych totiž přijít o mladšího syna,“ vysvětluje Lenka, pro kterou jsou děti vším.

Když se postavila na vlastní nohy, odešla bydlet do Dalova. Prožila tu krásné chvíle, našla si přítele, práci i bydlení. Pak se ale černý scénář opakoval – o práci opět přišla, vztah s partnerem ztroskotal a nakonec ztratila i bydlení. Lenka byla psychicky na dně a jediné, co ji drželo nad vodou, byl její mladší syn. Jenže zase hrozilo, že jí dítě může být odebráno, protože není v jejích silách se o ně postarat.

Lenka se ale nemínila vzdávat a hlavně už věděla, kde ji mohou podat pomocnou ruku. V Domově pro matky s dětmi v Zábřehu ji přijali i podruhé. Dává se tu právě teď psychicky do pořádku a opět v sobě hledá optimismus a dobrou náladu. Lenka je velmi přátelská a družná, ráda si povídá se sociálními pracovnicemi i dalšími uživateli služeb Domova. A tak se stalo, že si právě mezi nimi našla přítele, který také se synem užíval zdejší pohostinnosti. Letošní Vánoce už budou prožívat po odchodu ze Zábřehu spolu ve vlastním bydlení. Před nimi je společná budoucnost, plánují lepší časy a později i společného potomka. A před Domovem pro matky s dětmi v Zábřehu jsou zase další klienti, kterým zde pomohou neztratit naději a začít znovu.

Milada Viktorinova
listopad 2012