Proč se Jeff z Kentucky potkal s Tomem Cruisem

Jeff není kluk, kterého byste si všimli na první pohled. Kdepak. Snaží se chovat nenápadně a jeho pohublá, ne příliš vysoká postava mu umožňuje splynout s davem. Když se na vás ale přátelsky usměje, jeho jindy nepřístupný obličej zcela změní výraz a v očích mu zazáří hřejivé jiskry. Poněkud v rozpacích souhlasil, že mi poví svůj příběh. Potkal se v něm i s hercem Tomem Cruisem. Ovšem za okolností, které by klidně oželel...

Dětství Jeffa v americkém státě Kentucky poznamenala chudoba rodiny a velmi malý zájem otce o výchovu. Pro uzavřenou povahu příliš nezapadal do kolektivu už na základní škole, nepomohlo mu ani to, že byl dobrý sportovec. Na střední škole se Jeff setkal se silnými projevy rasismu a šikany. To vše ho vehnalo do party, která se odlišovala natolik, že její členy nechávali ostatní na pokoji, protože z nich měli strach. Když Jeff poprvé ochutnal marihuanu, bylo mu teprve jedenáct.

Už v šestnácti musel navštěvovat psychologa a brát léky na hluboké deprese. Ty mu ovšem jen otevřely cestu k tvrdším drogám. Předepsané léky na deprese totiž nepomáhaly a Jeff brzy zjistil, že zvýšením dávky či smícháním více látek, které do sebe dostane, zažije pocit štěstí a naplněnosti. Medikace a LSD brzy plynule přešly v silnou závislost na heroinu. V devatenácti se tak Jeff vedle své práce stal také pouličním dealerem drog, padělatelem peněz a členem gangu, vykrádajícího domy pro peníze na drogy. Několikrát skončil ve vazbě.

Když se z důvodu předávkování podruhé probudil v nemocnici, došlo mu, že se v jeho životě musí něco změnit, že takhle nechce pokračovat dále. Rozhodl se proto přihlásit do léčebného programu Narconon, který ve městě Oklahoma provozuje Scientologická církev. V zápase s drogovou závislostí ho zde doprovázeli Katie Holmesová a také Tom Cruis, slavný herec a také člen Scientistů.

Po skončení léčby se Jeff vrátil domů s odhodláním začít znovu. Lehký start ho ale nečekal. Zemřel mu otec a mamince nalezli lékaři nádor. Matka vzápětí přišla o práci a stala se nezaměstnatelnou. Chudá rodina měla stále méně peněz. Jeff se i tak držel do chvíle, než jeho dobrý přítel spáchal sebevraždu. Nezvládl to a po třech letech, kdy byl zcela „čistý“, opět sáhl po droze. Ihned narkotikům opět podlehl a spolu s nimi se vrátil i k předchozímu životnímu stylu.

Jeff se za to vše nenáviděl, ale ani to mu nedovolilo boj se závislostí vzdát. Letos v lednu se dověděl o existenci programu pro závislé na alkoholu a drogách Owensboro Regional Recovery, který provozuje organizace Audubon Area Community Services ve městě Owensboro. Každý den volal a prosil, aby našli místo a přijali ho do odvykacího programu.

Místo se našlo a Jeff programem prošel. Nyní je členem personálu a za měsíc odchází pryč. „Změnila mě víra v Boha,“ říká na adresu organizace, která klade důraz na křesťanské hodnoty, „bez něj bych nebyl nic.“ A navzdory minulosti z něj září silná chuť k životu, upřímnost a srdečnost. „Chci teď skutečně žít, nechci o tom jen mluvit, ale chci to dokázat,“ končí Jeff svůj příběh. Příběh, který zatím nekončí šťastně tak jako hollywoodské filmy s Tomem Cruisem, ale naděje na šťastný konec se do něj alespoň vrátila.

Nela Szturcová
listopad 2012