Dluhy slečny Zuzany z Moravy

Slečna Zuzana už ví, co ji čeká následujících pět let. Přestože bude poctivě chodit do dobře placené práce, bude i se dvěmi dětmi živořit na hranici životního minima. Zuzana, velmi obětavá devětadvacetiletá žena, která by nikdy nejednala nezodpovědně, je v osobním bankrotu. Dluhy, které musí splácet, patří její sestře. Stejně jako děti, o které se stará.

Ze dvou sester byla Zuzana ta příkladnější. Vystudovala zdravotní školu, našla si práci v nemocnici, osamostatnila se. Její sestra si naopak chce život jen užívat, o své povinnosti se nikdy nestarala a nic ji nevyvedlo z míry. Často střídala partnery a z každého vztahu jí zůstal potomek. Otec jejího čtvrtého dítěte ji při rozchodu vyhodil na ulici a protože neměla kam jít, vrátila se k mamince. V tu dobu začala své sestře pomáhat i Zuzana. Nejprve finančně, později jí ručila k několika úvěrům. Když viděla, že nic z toho nepomáhá, snažila se dostat do své péče její děti. Bitva s úřady byla dlouhá a těžká, nakonec získala Zuzana alespoň dvě holčičky, zbývající děti musely odejít do dětského domova.

Za pomoc Zuzaně ale sestra vděčná nebyla. Po čase znovu otěhotněla s novým přítelem a ze společného bytu svou maminku, která ji poskytla útočiště, bez pardonu vyhodila. Maminka se nastěhovala – jak jinak – k Zuzaně. Živořily jak se dalo, ale to nejhorší ještě mělo přijít. Po roce Zuzana zjistila, že sestra neplatí úvěry a jsou na ni uvaleny exekuce. Jako její ručitelka musela za dluhy převzít odpovědnost sama.

Aby toho nebylo málo, Zuzana vážně onemocněla. „Ještě štěstí, že pracuji jako zdravotní sestra,“ říká. Problémy se štítnou žlázou má už od patnácti let, v poslední době se jí ale zdálo, že necítí krk. Testy potvrdily rakovinu.

Zuzanu teď čekají dvě životní bitvy. Lékařské zprávy hovoří o tom, že v první bitvě nad zákeřnou chorobou po léčbě začíná vítězit. Ve druhé bitvě s dluhy jí pomůže vyhlášení osobního bankrotu. Našla veškeré závazky, které musí za sestru platit, zjistila jejich celkovou částku a dohromady se sociální pracovnicí jsme sepsaly žádost na oddlužení. Díky této možnosti bude moci začít za pět let znovu, bez dluhů.

„Člověk nikdy neví, co ho v životě potká. Za chyby se platí, i když se jedná o vlastní rodinu,“ říká Zuzana. Statečná žena, která sice dluží za úvěry své sestry, ale které ve skutečnosti dluží život lepší osud za její obětavost a láskyplnost.

Veronika Hénková
listopad 2011